۷ اسفند ۱۳۹۹

احتمال هجوم دوباره ملخ ها به ایران

خبرگزاری تسنیم: سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: پیش بینی می شود امسال ایران هم از سمت شبه جزیره عربستان و هم از ناحیه هند و پاکستان مورد هجوم ملخ صحرایی قرار گیرد.

سید محمدرضا میر افزود: مطابق هشدار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) مبنی بر فراهم بودن شرایط مساعد اقلیمی در خاستگاه ملخ صحرایی به احتمال زیاد امسال نیز همانند سال گذشته موج هجوم این ملخ ها را به کشور خواهیم داشت.

وی همچنین اظهارداشت: کشورهای حاشیه دریای سرخ مثل عربستان، اریتره، یمن و غیره خاستگاه ملخ صحرایی هستند.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ایران در سال زراعی گذشته نیز از سمت شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان مورد تهاجم آفت ملخ صحرایی قرار گرفت.

وی افزود: خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته این آفت مدیریت شد و امنیت غذایی کشور مورد تهدید قرار نگرفت.

میر بیان داشت: امسال نیز برای مقابله جدی با این آفت تمهیدات لازم پیش بینی شده است.

وی گفت: ستاد مدیریت مبارزه با ملخ صحرایی هفته گذشته در سازمان حفظ نباتات کشور تشکیل شد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور افزود: تمامی تلاش ها در شرایط حاضر معطوف به تامین اعتبارو همینطور تجهیز امکانات، ادوات، آفت کش های مورد نیاز بوده تا همانند سال گذشته با موفقیت هرچه تمام تر با این آفت مبارزه شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،فرماندار بندرعباس خرید تضمینی ملخ‌ها را برای کنترل این آفت خودخوانده که ۹ استان کشور را درگیر کرده و امنیت غذایی کشور را تهدید می‌کند، اعلام کرده اما در دنیا این آفت را بسیار موضوع تخصصی می‌دانند و روش‌های بسیار علمی و فنی برای مقابله با آن استفاده می‌کنند. 

روز گذشته عزیزالله کناری فرماندار بندرعباس اعلام کرد:« به منظور تبدیل این تهدید به فرصت و برای ارتقا معیشت روستاییان طبق دستور استاندار هرمزگان و هماهنگی انجام شده با جهاد کشاورزی استان هر روستایی می‌تواند به ازای جمع‌آوری و تحویل هر کیلوگرم ملخ زنده به دهیار روستای خود مبلغ ۸۰ هزار ریال دریافت کند.» 

وی در نشست مدیریت بحران بندرعباس که با دستور کار مبارزه با ملخ صحرایی تشکیل شده اظهار داشت: دهیاران نیز در پایان هر روز و پس از جمع‌آوری و تحویل ملخ‌های روستاییان به بخشداران به ازای هر کیلو ۹۰ هزار ریال دریافت می‌کنند. 

گله‌های ملخ‌ که یک آفت و تهدید جدی است از بهمن ماه وارد کشور ما شد و نخست ۶ استان و طی چند روز گذشته به سه استان دیگر هم رسیده و در حقیقت ۹ استان کشور را درگیر کرده است. امروز نیز گزارشی در رسانه‌ها منتشر شده که این ملخ‌ها موسوم به ملخ‌های صحرایی و از انواع بسیار خطرناک به پشت دروازه‌های تهران هم رسیده است اگرچه باید کارشناسان مربوطه صحت صحرایی بودن این ملخ را تایید کنند اما با توجه به ویژگی‌های این حشره مهاجرت آن از جنوب به شمال وحتی تهران غیرممکن نیست.

فائو: تهدید ملخ‌های صحرایی جدی است

فائو ؛سازمان خواربار جهانی ملخ صحرایی را افتی بسیار خطرناک معرفی کرده که می‌تواند امنیت غذایی هر کشوری که حمله کرده را با تهدید جدی مواجه کند.

بی‌بی‌سی: مبارزه با ملخ‌ها کار تخصصی است 

کارشناسان خبرگزاری بی‌بی‌سی نیز با بیان اینکه گله ۴۰ میلیونی این نوع ملخ‌ها می‌تواند غذای ۳۵ هزار نفر را بخورد اعلام کرده مهمترین مشکل در مبارزه با ملخ‌های صحرایی نبود نیروهای متخصص، مشکل دسترسی به این ملخ‌ها که معمولا در هر منطقه‌ای می‌توانند حضور داشته باشند و پراکنش بیش از اندازه آنها است که کار مبارزه با آنها را بسیار سخت می‌کند و به این دلایل کشورها در مقابله با آن موفق نیستند. 

*مجمع جهانی اقتصاد: مبارزه با ملخ‌ها پیچیده است؛ نیاز به استفاده از پهپاد و ماهواره تا روش‌ها بیولوژیک

مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به پیچیدگی‌های مبارزه با ملخ صحرایی ا شاره کرده و نوشته است: برای مقابله با این آفت بسیار مهم از انواع روش‌های پهبادی و ماهواره‌ای و همچنین کنترل بیولوژیک و روش‌های معمول سمپاشی در سطح گسترده و نیز جلوگیری از تخم‌ریزی ملخ‌ها از سوزاندن تایر استفاده می‌شود. 

پایگاه خبری رلیف وب: نباید اجازه تخم‌ریزی به ملخ‌ها داد

پایگاه خبری رلیف وب نیز در گزارش کشاورزی خود اشاره می‌کند که امروزه استفاده از تصاویر ماهواره‌ای روش بسیار خوبی برای مقابله با ملخ‌های صحرایی است که می‌توانند در طول روز بیش از ۱۳۰ کیلومتر پرواز کنند. در این گزارش اشاره شده است که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می‌توان مکان ورود و حجم گله‌های ملخ‌ها را پیش‌بینی کرد و به آنها اجازه نداد که در آن مکان تخم‌ریزی کنند. 

سابقه دردسر آفرینی و تهدید امنیت غذای کشورها در کارنامه ملخ صحرایی فراوان است مثلا در سال ۱۳۴۰ این ملخ به کشور ما حمله کرد و براساس اسناد ۲۵۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی را از بین برد. این ملخ هرگز بومی ایران نبوده و کانون‌های دائمی آن در آفریقا، عربستان، هند و پاکستان است. 

بازتاب این حمله ملخ‌ها به ایران که کشور را به آستانه قحطی برد در اشعار سعدی هم بازتاب داشته چنانکه نوشته است «چنان قحط‌سالی شد اندر دمشق که یاران فراموش کردند عشق / نه در کوه سبزی نه در باغ شخ ملخ بوستان خورد و مردم ملخ »

این ملخ‌ها به هر منطقه‌ای که حمله می‌کنند حتی علاوه بر قسمت سبزینه گیاه، گیاهان خشبی و چوب را هم می‌توانند بخورند. سرعت بالا و پیمایش مسیرهای طولانی و هجوم میلیونی می‌تواند خسارت‌های سنگینی را به بار بیاورد. دسته‌جات این حشره در مسیر خود علوفه‌، غلات، صیفی‌جات، انواع درختان و گیاهان را از بین برده و حتی به علف‌های هرز و خشکیده نیز رحم نمی‌کنند. حمله این آفت علاوه بر خسارت مستقیم روی دامداری نیز تاثیرگذار بوده و میزان گوشت و شیر دام‌ها کاهش می‌یابد.

*سابقه خسارت ملخ در کنیا 

یکی از خسارت‌زا ترین حمله ملخ‌ها به سال ۱۳۵۴ در کشور کنیا برمی‌گردد در این سال چند گروه ملخ این کشور را مورد هدف قرار داد و به مساحت ۲۰۰ کیلومتر مربع را از بین برد. هر ۱۱۰۰ ملخ بزرگسال در روز می‌تواند غذای یک انسان را بخورد.

*ملخ‌ یک پنجم غذای آفریقا را از بین برد

بر  اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۰۳ – ۲۰۰۵ میلادی آفریقا مورد هجوم این ملخ‌ قرار گرفت. با توجه به خشکسالی زمستان آن زمان کنترل این ملخ تقریبا به راحتی انجام شد اما با این حال هزینه ۴۰۰ میلیون دلاری را روی دوش دولت گذاشت از سویی در همان سال میزان برداشت محصولات ۵ برابر کاهش یافت. 

در ادامه مجمع جهانی اقتصاد می‌نویسد: کنترل گله‌های ملخ صحرایی اصلا کار راحتی نیست و هرچقدر گله‌ها بزرگتر شوند کار مقابله با آنها بسیار دشوارتر می‌شود. «کار مقابله برای آنها شبیه یک داروی موثر برای بیماری است اما با این وضع نباید چشم خود را از آن دور نگه داریم و همین قدر بدانید که سه عدد ملخ قادر است یک گله ملخ ایجاد کند. قدرت تخم‌ریزی ملخ‌ها بسیار بالا است و در طول مدت کمی تبدیل به ملخ بالغ می‌شوند.» 

بنابراین در شرایطی که ملخ‌های مستقر در ۹ استان کشور تهدید جدی به حساب می‌آید و طی یک ماه گذشته سه استان جدید را نیز درگیر کرده است صحبت از مقابله‌ و مبارزه با استفاده از روش‌های پیش پا افتاده منطقی نیست. چطور مردم عادی بدون هیچگونه ابزاری می‌توانند گله‌های ملخ‌ را جمع‌آوری و به مراکزی که مسئولان پیش‌بینی کرده‌اند بفروشند در حالی که کارشناسان کار مقابله با ملخها را کار حرفه‌ای و تخصصی می‌دانند.

و آیا مطالعه شده است که افراد معمولی و روستایی که اکنون هزار کار روستایی دارند با دستان تهی از ابزار فنی چه میزان می‌توانند ملخ جمع‌آوری کنند و آیا این میزان تاثیری در مبارزه خواهد داشت.

این مسئول گفته است که این ملخ‌ها برای خوراک دام و طیور استفاده خواهد شد و تهدید را تبدیل به فرصت خواهیم کرد اما باید گفت اکثر ملخ‌هایی که توسط مردم جمع آوری می‌شوند احتمالا ملخ‌های مرده‌ای خواهند بود که توسط سم کشته شده و هیچ ارزش غذایی برای دام هم نخواهد داشت بلکه احتمالا باعث مسمومیت هم می‌شود. هر سمی یک دوره کارنس دارد و تا زمان سپری شدن این مدت سم در بدن حیوان و یا گیاه می‌ماند. از سوی دیگر برای تاثیرگذاری سموم  احتمالا با دز بسیار بالایی سمپاشی شده که میزان سمیت ملخ‌هایی را که جان خود را از دست داده اند بیشتر کرده است بنابراین اینها را به هیچ عنوان نمی‌توان برای خوراک دام استفاده کرد.

مشغول شدن به این روش‌های بسیار دم دستی و غیرموثر می‌تواند تنها کار مبارزه را سخت‌تر کند چرا که تمرکزرا از روش‌های علمی و پیچیده‌ای که در دنیا مرسوم است به سمت روش‌های غیرعلمی و غیر اصولی منحرف خواهد کرد.

به جای اینگونه پیشنهادات بهتر است گروه‌های تحقیق و کارشناسی تشکیل شود و جدیدترین روش‌های و تحقیقات علمی جهان را بررسی کنند و خودشان هم برای مبارزه با ملخ‌ها راهکار ارائه دهند.

 
 
هجوم دسته‌های ملخ به کشور تهدید برای امنیت غذایی کشور به حساب می‌آیند

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: دسته‌های ملخی که به ایران می‌آیند هر کدام ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون جمعیت دارند و در دو ماه و نیم گذشته با ۴۰ تا ۵۰ دسته ملخ در نقاط مختلف استان مبازره صورت گرفته است و ما بیش از ۱۸ میلیون هکتار مبارزه شیمیایی علیه ملخ‌ها و پوره‌های ملخ (بچه ملخ) داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: در صورتی که ما نتوانیم به درستی در استان هرمزگان با ملخ‌ها مبارزه داشته باشیم امنیت غذایی کشور به خطر خواهد افتاد، زیرا به سایر استان‌ها نیز ملخ‌ها حمله خواهند داشت و تمام سبزینه‌ها را از بین می‌برند.

دولتی گفت: در حال حاضر تقریبا تمام استان هرمزگان درگیر ملخ‌ها هستند، اما اکنون بیشترین میزان ریزش ملخ در بندر لنگه و بندر عباس شاهد هستیم.


بر اساس مبازرات صورت گرفته ملخ‌ها تا به امروز هیچ خسارتی به بخش کشاورزی نزده‌اند

وی اظهار داشت: ورود دسته‌های ملخ تهدید کننده امنیت غذایی کشور است، اما تا به امروز بر اساس تلاشی که صورت گرفته است در عرصه‌های منابع طبیعی توانسته‌ایم جلوی آن‌ها را بگیرم و تا به امروز هیچ خسارتی به زمین‌های زراعی مردم وارد نشده است.

دولتی با بیان اینکه هر روز یک تن سم علیه دسته‌های ملخ استفاده می‌کنیم گفت: این حشره کش‌ها دوره عمر کوتاه ۱۲ تا ۱۴ روزه دارند و بعد از این مدت از محیط حذف میشوند و برای همین به مدت ۱۵ روز تا ۳۰ روز از ورود هرگونه انسان یا حیوان اهلی به این مناطق جلوگیری میشود.

کشاورزان همه استان‌ها آماده مبارزه احتمالی با ملخ باشند

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: در صورتی که تخصیص اعتبارات به این استان بیشتر باشد می‌توانیم مبارزه بهتر و بیشتری داشته باشیم از همه کشاورزان استان و دیگر استان‌ها می‌خواهیم که آماده مبارزه احتمالی با ملخ باشند.

وی اظهار داشت: موضوع مبارزه با ملخ در استان به صورت ملی دنبال می‌شود و تمام امکانات ملی در بسیج شده است تا به مزارع کشاورزان خسارت وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.