۷ اسفند ۱۳۹۹

بررسی پیوند بین بیماری های قلبی و کلیوی

پیوند بین بیماری های قلبی و کلیوی

ما می دانیم که تا حدودی ، تمام اعضای بدن به یکدیگر وابسته هستند عملکرد یک عضو حداقل به یک درجه به توانایی سایر اعضای بدن وابسته است ، این وابستگی به ویژه بین قلب و کلیه ها قابل توجه است. برای افرادی که بیماری قلبی قابل توجهی دارند ، نگران کننده است که در نهایت به بیماری مزمن کلیه مبتلا شوند. در مقابل ، مبتلایان به بیماری کلیوی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به شدت افزایش می دهند.

این بدان معناست که افرادی که با یکی از این سیستم های ارگانی مشکل دارند باید از احتمال بروز مشکل با دیگری آگاهی داشته باشند و برای جلوگیری از بروز این مسئله باید اقدامات منطقی انجام دهند.

رابطه بیماری قلبی و بیماری کلیوی

بیماری های قلبی و کلیوی اغلب با هم همراه هستند. حداقل پنج شرایط بالینی وجود دارد که در آن بیماری های قلبی و کلیوی با هم اتفاق می افتند:

اپیزودهای حاد  نارسایی قلبی  می تواند باعث آسیب حاد کلیه شود.

نارسایی مزمن قلب در طی مدت طولانی اغلب باعث  بیماری مزمن کلیه می شود .

به سرعت خراب شدن عملکرد کلیه می تواند باعث نارسایی حاد قلبی شود.

بیماری مزمن کلیه یک عامل خطرناک برای  بیماری عروق کرونر (CAD) ، نارسایی قلبی و  آریتمی قلبی است .

چندین مشکل پزشکی که می توانند بر روی سیستم های مختلف اندام مانند دیابت  یا  لوپوس تأثیر بگذارند ،اغلب باعث ایجاد بیماری در قلب و کلیه ها می شوند. بنابراین ، اگر قلب یا کلیه ها تحت تأثیر نوعی بیماری قرار بگیرند ، این خطر نسبتاً زیاد وجود دارد که عضو دیگر نیز مشکلات پزشکی ایجاد کند. این رابطه کلی بین بیماری های قلبی و کلیوی ، گاهی اوقات سندرم کاردیوئنال خوانده می  شود .

نباید تعجب آور باشد که ابتلا به این بیماری در هر دو سیستم اندام بدتر از ابتلا به این بیماری است. افرادی که نارسایی مزمن قلبی دارند و همچنین مبتلا به بیماری کلیوی هستند ، در معرض خطر قابل توجهی از مرگ زودرس قرار دارند. و در بین مبتلایان به بیماری مزمن کلیه ، مشکلات قلبی و عروقی تقریباً در نیمی از آنها پایان می یابد.

اگرچه هنوز راههای بسیاری که بیماری قلبی می تواند منجر به بیماری کلیوی شود و بالعکس هنوز کاملاً درک نشده است ، در سالهای اخیر درک ما از این رابطه بسیار پیشرفت کرده است و به ما کمک می کند تا گامهای منطقی برای کاهش خطر این اتفاق بیفتد.

بیماری قلبی می تواند باعث مشکلات کلیوی شود؛

نارسایی قلبی یک وضعیت بالینی است که می تواند ناشی از تقریباً هر نوع بیماری قلبی باشد ، بنابراین بسیار شایع است. و بیماری کلیوی در بین بسیاری از مشکلات ناشی از نارسایی قلبی برجسته است. روش های مختلفی وجود دارد که نارسایی قلبی می تواند منجر به بیماری کلیوی شود. موارد اصلی عبارتند از:

افت در خروجی قلبی. در نارسایی مزمن قلب ، ممکن است مقدار خونی که قلب می تواند آن را پمپ کند ، کاهش یابد. این کاهش جریان خون می تواند حجم خون فیلتر شده توسط کلیه ها را کاهش دهد و این باعث می شود عملکرد کلیه بدتر شود.

تغییرات عصبی. برای جبران افت فشار قلبی که غالباً در نارسایی قلبی اتفاق می افتد ، تعدادی از تغییرات در سیستم عصبی سمپاتیک و در هورمون هایی که حجم نمک و آب را در گردش کنترل می کنند – یعنی در  رنین-آنژیوتانسین- رخ می دهد. سیستم آلدوسترون . تغییراتی در عملکرد سیستم عصبی و هورمونها به عنوان “تغییرات عصبی-هومورال” گفته می شود.

این تغییرات عصبی باعث می شود بدن نمک و آب را حفظ کند. در کوتاه مدت ، احتباس آب و سدیم می تواند میزان رسیدن خون به سایر ارگان های حیاتی را بهبود بخشد. با این حال ، در طولانی مدت ، این تغییرات منجر به ورم (تورم) و حتی کاهش بیشتر در برون ده قلبی می شود. بنابراین ، به صورت مزمن ، این تغییرات منجر به کاهش بیشتر جریان خون به کلیه ها می شود و عملکرد کلیه حتی بیشتر می شود.

 

افزایش فشار در رگهای کلیوی. در نارسایی قلبی ، کاهش کارآیی قلب باعث افزایش فشار درون رگها می شود. فشار بیشتر در رگهای کلیوی (رگهایی که کلیه ها را تخلیه می کند) باعث می شود کلیه ها برای تصفیه خون مشکل تر شوند. باز هم ، عملکرد کلیه بدتر می شود.

در نتیجه این و سایر مکانیسم ها ، نارسایی مزمن قلبی فشارهای زیادی بر کلیه ها وارد می کند که با گذشت زمان می تواند باعث آسیب دائمی کلیه ها شود.

 

چگونه بیماری کلیه باعث ایجاد مشکلات قلبی می شود؛

 

از طرف دیگر بیماری کلیوی اغلب منجر به مشکلات قلبی می شود. این کار را از دو طریق عمده انجام می دهد.

اول ، بیماری مزمن کلیه معمولاً احتباس نمک و آب را ایجاد می کند ، که می تواند فشار قابل توجهی روی قلب ایجاد کند. در صورت وجود هر نوع بیماری زمینه ای قلبی ، اعم از آن به بیماری CAD ،  بیماری دریچه قلب  یا  کاردیومیوپاتی  (بیماری عضله قلب) ، این افزایش در حجم مایعات بدن می تواند باعث بدتر شدن عملکرد قلب شود و می تواند منجر به نارسایی آشکار قلب شود.

دوم ، بیماری مزمن کلیه یک عامل اصلی خطر برای ابتلا به CAD و برای بدتر شدن بیماری CAD زمینه ای است که ممکن است وجود داشته باشد. افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه که دارای CAD نیز هستند ، نسبت به افرادی که مبتلا به CAD بدون بیماری کلیوی هستند ، علائم به مراتب بدتر و پیامدهای بدتر دارند.

بیماری مزمن کلیه اغلب به CAD منجر می شود ؛

دو دلیل وجود دارد که مبتلایان به بیماری مزمن کلیه ریسک ابتلا به CAD دارند.

از یک چیز ، مطالعات جمعیت نشان داده است که مبتلایان به بیماری مزمن کلیه ، تمایل زیادی به ابتلا به بیماری CAD از عوامل خطرزای معمولی دارند. این موارد شامل سیگار کشیدن ، دیابت ،  کلسترول بالا ،  فشار خون بالا ، سبک زندگی بی تحرک و سن بالاتر است.

اما حتی بدون چنین عوامل خطر مرتبط با بیماری ، بیماری مزمن کلیه به خودی خود خطر ابتلا به CAD را بسیار افزایش می دهد. بیماری کلیه با مکانیسم های مختلفی این خطر را افزایش می دهد. به عنوان مثال ، سموم به دلیل عملکرد غیر طبیعی کلیه در خون جمع می شوند (به اصطلاح سموم اورمیک) خطر ابتلا به CAD را افزایش می دهد. سایر ناهنجاریهای خون و متابولیک مرتبط با بیماری مزمن کلیه نیز این خطر را افزایش می دهد. این موارد شامل متابولیسم غیر طبیعی کلسیم ،  کم خونی ، حالت التهابی مزمن (با  افزایش CRP ) ، تغذیه نامناسب و بالا رفتن سطح پروتئین خون است.

در مجموع ، به نظر می رسد این عوامل خطر باعث اختلال در عملکرد اندوتلیال عمومی  ، یک بیماری مرتبط با CAD و سایر بیماریهای قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا ،  اختلال عملکرد دیاستولیک و  سندرم قلبی x می شود .

در نتیجه ، CAD نه تنها در مبتلایان به بیماری مزمن کلیه شایع است ، بلکه به نظر می رسد که CAD مرتبط با بیماری کلیوی شدیدتر است و ضعیف تر به درمان پاسخ می دهیم.

نحوه جلوگیری از بیماری در هر دو مورد

از آنجا که بیماری های قلبی و کلیوی بسیار مکرر اتفاق می افتد ، هرکسی که با یکی از این سیستم های ارگانی مشکلی داشته باشد ، باید با پزشکان خود کار کند تا از بروز بیماری در دیگری جلوگیری کند.

بیماری قلبی. اگر تشخیص قلبی دارید ، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کلیوی این است که اطمینان حاصل کنید که تمام روش درمانی مناسب برای وضعیت قلب خود را دریافت می کنید. این بدان معناست که نه تنها تمام درمانی را که برای وضعیت زیربنایی قلب مورد نیاز است (خواه آن بیماری CAD ، بیماری دریچه قلبی ، کاردیومیوپاتی یا هر بیماری دیگر) باشد ، بلکه همچنین انجام هر کاری ممکن برای دستیابی و حفظ سلامتی بهینه سیستم قلبی عروقی خود داشته باشید. بطور کلی این به معنای تهاجمی درمان فشار خون بالا ، دیابت و لیپیدهای خون بالا ، حفظ وزن سالم ، سیگار کشیدن و ورزش زیاد است.

بیماری کلیوی. همانطور که دیدیم ، بیماری کلیه به خودی خود یک عامل اصلی خطر برای ابتلا به CAD است. این بدان معناست که اگر مبتلا به بیماری کلیوی هستید ، کنترل سایر عوامل خطر قلبی عروقی (که ما فقط به آن اشاره کردیم) بسیار مهم است. مدیریت ریسک فاکتور پرخاشگر باید به عنوان یک مرکز اصلی برای شما تبدیل شود و شما باید برای بهینه سازی ریسک خود اقدامات لازم را انجام دهید.

علاوه بر این ، اکثر متخصصان توصیه می کنند که هر کسی که مبتلا به بیماری مزمن کلیه است باید بر روی  داروی استاتین قرار بگیرد و باید توجه جدی به آسپیرین پیشگیری کننده داده شود  . این اقدامات می تواند به جلوگیری از پیامدهای جدی تر CAD کمک کند.

یک توصیه ؛

ابتلا به بیماری کلیوی می تواند خطر ابتلا به بیماری جدی قلب را افزایش دهد و بالعکس. هرکسی که مشکل پزشکی مربوط به هر یک از این سیستم های اندام را داشته باشد ، لازم است تمام اقدامات خود را نه تنها برای بهینه سازی درمان برای تشخیص موجود ، بلکه برای جلوگیری از ایجاد یک مشکل پزشکی جدید در ارگان حیاتی دیگر ، انجام دهد.

پایان


همچنین از مطلب زیر هم دیدن فرمایید ؛

چگونه آرتروز را تشخیص دهیم ؟

 

 

 

همچنین ببینید

درمان قطعی و گیاهی رفع بوی بد دهان ناشی از معده، رژیم غذایی، سینوزیت و..

رفع بوی بد دهان در صبح و ناشتا ناشی از معده، بیماری کلیوی و رژیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.