۱۱ اسفند ۱۳۹۹

راهنما کامل روش تشخیص جعل اسناد ، امضا ، اسکانس ، پاسپورت ، کارت ملی و..

نحوه تشخیص جعل کارت ملی ، امضا ، پاسپورت ، اسکانس  ، دسته چک ، اسناد رسمی و..

How to Detect fake Passport , Signature , Money , Identity Card And Official Documents

با افزایش امنیت در حفظ مدارک و اسناد و راه های جلوگیری از جعل اسکناس و تشخیص جعلی بودن امضا و تشخیص جعل اسناد همواره اشخاصی سودجو راه های جدید برای جعل اسناد و مدارک پیدا میکنند تا از طریق جعل امضا و جعل اسکناس به هدف خود برسند اما چگونه میتوان پاسپورت جعلی اسکناس جعلی امضا جعلی و .. را تشخیص داد آیا راهی برای تشخیص آن است؟ در ادامه ما راه های تشخیص جعل را آموزش میدهیم.

نحوه تشخیص جعل امضا و راه های اثبات آن

بیشتر اشخاصی که در جایگاه شغلی خاصی میباشند نگران این هستند که دست چک و مدارک شغلی آنها از طریق جعل امضا به خطر بیفتد به دنبال راه برای تشخیص جعل امضا و جلوگیری از جعل آن میباشند.

در ادامه طریقه تشخیص جعلی بودن امضا را خواهید آموخت.

برخورد دادگاه با متهمان به جعل امضا

قبل از اینکه متهمان به جعل امضا، برای جرمی که مرتکب شده اند، مجازات شوند، ابتدا باید جرم آنها اثبات شود. بنابراین طبق بند ۱۱ ماده واحد قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی، متهمان می توانند از پاسخ دادن به پرسشهای مراجع کشف جرم و تعقیب که ارتباطی به جرم تعقیب ندارد و مربوط به اسرار شخصی و خانوادگی اوست، خودداری کنند.

دادگاه نیز برای احراز جعل امضا، مراتب را به اداره تشخیص هویت ناجا اعلام می کند تا از نظر آنها جویا شود و اگر در این مدت متهم یا شاکی نسبت به مراتب طی شده معترض باشد، دادگاه باید رویه قضایی را جهت اظهارنظر مجدد به هیأت کارشناسان رسمی دادگستری با تخصص جعل ارجاع دهد.

نحوه جعل امضا

​ جعل امضا به شکل درج امضا بر روی مدارک و اسناد انجام می شود. امضاهای جعلی ممکن است بر روی اسناد و مدارک هویتی، چک، قولنامه، سند املاک و …. باشد. در برخی از موارد که جاعلان در جعل امضا توانایی کافی نداشته باشند، می توان با بررسی و خواندن سند، براحتی به جعلی بودن امضا پی برد. اما در بسیاری از موارد، جعل امضا به طور حرفه ای انجام می شود. در این صورت امضای جعلی با سه روش قابل تشخیص است که شامل روش فیزیکی، روش شیمیایی و روش مقایسه‌ای می باشد.

تشخیص فیزیکی جعل امضا

در دادگاه قضای کارشناسان خط و امضا می توانند امضاهای جعلی را تشخیص دهند. این کار با استفاده از ابزارهای آزمایشگاهی و یا تجربی انجام می شود. کارشناس خط و امضا با روش هایی از جمله مقدار فشاری که بر قلم وارد می شود، جهت حرکت قلم یا دست، نوع مرکب خودکار یا قلم، تطبیق شکستگی های خط و یا امضایی ادعایی با امضا و خط اصلی، تقدم یا تاخر امضا نسبت به نوشته، نو یا کهنه بودن قلم و … می تواند قاضی را برای صدور حکم یاری دهد.

تشخیص شیمیایی جعل امضا

در صورتی که روش مقایسه ای و فیزیکی برای تشخیص جعلی بودن امضا کافی نباشد، روش های شیمیایی نیز استفاده می شود. در روش شیمیاییِ تشخیص امضای جعلی، میزان خطاپذیری به حداقل می رسد که برای این کار از رنگ و جوهرهایی مخصوص استفاده می شود. همچنین پرتوهای نورانی برای تشخیص تقدم و تاخر جوهر و یا اندازه گیری مقدار فشاری که بر روی کاغذ وارد شده و الیاف کاغذ را مخدوش می کند، هم می تواند کارشناسان را از جعلی بودن امضا آگاه کند.

روش های تشخیص انواع اسکناس جعلی ، ایران چک و ..

در اسکناس‌های چاپ شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موارد متعددی از خصوصیات امنیتی وجود دارد همانند دستگاه تشخیص جعل اسکناس که تشخیص پول جعلی با اندکی دقت به راحتی امکان پذیر میکند.

در بیشتر موارد برای تشخیص جعل از روی کپی بهتر است به یک خصیصه اکتفا نکرده، بلکه موارد بیشتری را جهت حصول اطمینان بیشتر بررسی نمائید.

چند روش ساده برای محبوبیت در اینستاگرام

مشخصات اسکناس دو هزار تومانی

– نخ امنیتی

نخ امنیتی این اسکناس از نوع پنجره ای با روکش فلزی است و آرم بانک مرکزی نیز در زمینه آن به چشم می خورد، این نخ درون خمیره کاغذ می باشد و فقط بخش هایی از آن در سطح کاغذ نمایان است.

– ریز چاپ برجسته

ریز چاپ برجسته با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که با استفاده از وسایی بزرگ نمایی (ذره بین) به سادگی قابل رؤیت می باشد.

– ریز حروف برجسته منفی، مثبت

ریز حروف برجسته جمله ‘جمهوری اسلامی ایران ‘ بصورت مثبت و منفی در طرح گنجانده شده که با استفاده از ذره بین به سادگی قابل رؤیت می باشد.

– نشانه برجسته برای تشخیص نابینایان

علامت مخصوص در گوشه اسکناس بطور برجسته برای شناسایی آن توسط افراد نابینا بصورت سه دایره که به آسانی قابل لمس می باشد.

– واتر مارک

تصویر حضرت امام (ره) بصورت سه بعدی در خمیره کاغذ وجود دارد که برای رؤیت آن باید اسکناس را در مقابل تابش نور مستقیم قرار داد.

– طرح زمینه خطی

کلیه طرح های زمینه این اسکناس بصورت خطی و با رنگ های متفاوت می باشد.

– تصویر مکمل

این قسمت از اسکناس در مقابل نور، نمایشگر عدد ۲۰۰۰۰ است.

– ریز متن برجسته

ریز متن برجسته عدد ۲۰۰۰۰ روی گنبد که با ذره بین قابل رؤیت می باشد.

– چاپ برجسته

بخش هایی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ های دیگر به سادگی بوسیله انگشتان دست قابل لمس است.

– طرح مخفی

با تغییر زاویه اسکناس به نحوی که روی اسکناس بصورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد در سمت چپ تصویر حضرت امام (ره) طرح مخفی بصورت عدد ۲۰۰۰۰ نمایان می گردد.

– مرکب فلورسنت

  • تابش نور ماورای بنفش به قسمت روی اسکناس؛ رنگ امضاء وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی از مشکی به سبز فسفری تغییر می یابد.
  • قسمت هایی از طرح متمرکز شده در وسط اسکناس به رنگ فسفری آبی و سبز تغییر می کند.
  • الیاف نامرئی در خمیره کاغذ نیز به رنگهای فسفری آبی، قرمز، سبز و زرد نمایان خواهند شد.
  • رنگ شماره سریال از قرمز به طلایی تغییر خواهد کرد، ضمن آن که با تابش نور ماورای بنفش به قسمت پشت اسکناس بخشهایی از بالای میدان نقش جهان همچنین خطوط محوطه میدان و گنبد مسجد به فیروزه ای فسفری تغییر رنگ خواهند داد.

 

مشخصات امنیتی اسکناس ۰۰۰ ۱۰۰ ریالی

۱ – چاپ بر جسته روی اسکناس در سه رنگ قهوه ای، سبز یشمی و سبز روشن بوده و شامل پرتره حضرت امام (ره)، بوردر و نوشته ها می باشد که با انگشتان دست به راحتی قابل لمس است.

۲ – ریز چاپ روی اسکناس به شکل ریز چاپ برجسته و ریز نوشته می باشد.

۳ – علامت مخصوص روشندلان به صورت چهار دایره برجسته در گوشه سمت چپ و پایین اسکناس به رنگ قهرهای چاپ شده است.

۴ – کلیه نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفاده از سیستم طراحی امنیتی، طراحی شده اند که شامل طرح های گیلوش و مدالین ( طرح هندسی تکراری ) و ریز نوشته ها می باشد.

۵ – بخشی از عدد ارزشی اسکناس به عنوان طرح مکمل در روی اسکناس و بخش دیگر در پشت آن چاپ شده است.

۶ – ریز چاپ برجسته در پشت اسکناس که بر روی گنبد آرامگاه سعدی قرار دارد.

۷ – مشخصه طرح مخفی در بوردر پایین اسکناس به صورت برجسته چاپ شده است که با قرار دادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریبا افقی و در مقابل نور، عدد لاتین ۱۰۰۰۰۰ ریالی قابل لمس است.

۸ – چاپ برجسته پشت اسکناس در سه رنگ قهوه ای، سبز زیتونی تیره و سبز روشن و شامل آرامگاه سعدی، بوردر و نوشته های اسکناس می باشد که با انگشتان دست براحتی قابل لمس است.

۹ – تصویر سه بعدی حضرت امام (ره) به عنوان واتر مارک در خمیره کاغذ قرار گرفته است.

۱۰ – واتر مارک بسیار روشن عدد لاتین ۱۰۰۰۰۰ در زیر واتر مارک تصویر اصلی (الکترو تایپ).

۱۱ – نخ امنیتی پنجره ای از نوع هولوگرام با عرض ۲٫۵ میلیمتر شامل آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در طول نخ که در مقابل نور با تغییر زاویه بصورت هفت رنگ دیده می شود و عدد لاتین ۱۰۰۰۰۰ در روی آن قابل مشاهده خواهد بود.

 

ایران چک

تشخیص پول جعلی

۱ – از مهمترین مشخصه های ایران چک ها این است که زمانی ایران چک ها کپی می شود تمام ویژگی های امنیتی خود را از دست می دهد.

۲ – همچنین از دیگر ویژگی های امنیتی ایران چک ها واترمارک یعنی ( تصویر مخفی در وسط کاغذ ) است و همچنین نخ امنیتی که اگر در داخل دستگاه کپی قرار بگیرد این نخ به رنگ سیاه در می آید.

۳ – رنگ این ایران چک ها بنفش و در ابعاد ۷۵ در۱۶۰ میلیمتر است.

مشخصات روی چک

۱ – مزین به تصویر بارگاه حضرت امام رضا (ع) در سمت راست، واترمارک تصویر فردوسی در سمت چپ و در خمیره و کاغذ که در مقابل نور از دو طرف ایران چک قابل رؤیت می باشد.

۲ – نخ امنیتی پنجره‌ای که از نوع هولوگرام و با نوشته ۵۰۰,۰۰۰ به صورت بی رنگ در بطن نخ می باشد.

۳ – نخ امنیتی پنهان که درون کاغذ قرار گرفته و از نوع فلورسنت و با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

۴ – فیبرهای مرئی که در سطح چک پراکنده است و بدون هیچگونه ابزاری قابل مشاهده است.

۵ – طرح مخفی در قسمت کتیبه بالا، عبارت  IRAN CHEQUE 500000  که با تغییر زاویه دید در حالتی که ایران چک به صورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد قابل رؤیت می باشد.

۶ – کلیه نقاطی که به رنگ بنفش و آبی روی ایران چک نشان داده شده است چاپ برجسته می باشند که با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسائی است.

۷ – دارای شماره امنیتی فارسی در قسمت بالا سمت راست که در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلایی تغییر می یابد.

۸ – همچنین دارای شماره سریال  MICR  با قابلیت کنترل ماشینی درقسمت پائین سمت چپ می باشد.

۹ – برای چاپ آرم بانک مرکزی در قسمت وسط سطح چک از مرکب حرارتی استفاده شده به گونه ای که با لمس انگشتان دست و افزایش گرما طرح مذکور ناپدید و پس از سردشدن مجدد ظاهر می گردد.

۱۰ –طرح see through (نوع اول) در سمت چپ ایران چک عدد ۵۰۰,۰۰۰ در پشت و روی چک بصورت عمودی و ناقص چاپ گردیده که با قراردادن چک در مقابل نور عدد ۵۰۰,۰۰۰ بطور کامل رؤیت می‌شود.

۱۱ – مرکب ضد کپی – درطرح see through (نوع دوم) واقع در زیر بارگاه حضرت امام رضا(ع) مرکب نارنجی رنگ در کپی رنگی از ایران چک به رنگ قهوه‌ای کم رنگ تغییر می یابد.

مشخصات پشت ایران چک

۱ – در سمت چپ قسمت وسط عدد ۵۰ بصورت نامرئی وجود دارد که با تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رویت است.

۲ – قسمت هایی از پشت چک در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن تغییر می‌یابد.

 

روش های تشخیص انواع پاسپورت جعلی از اصلی

تشخیص جعل اسناد به چند روش انجام میشود که ابتدا سه روش اثبات جعلی بودن اسناد را آموزش میدهیم و در ادمه آن راه های تشخیص جعل پاسپورت ایرانی ، پاسپورت جعلی ترکیه و انواع دیگر را خواهید آموخت.

از نظر فنی سه روش برای پی بردن به اصالت یا جعلیت اسناد وجود دارد :

۱- روش فیزیکی ۲- روش شیمیایی ۳- روش مقایسه‌ای

روش فیزیکی : در این روش معمولاً از دستگاه‌های نوری برای تشخیص استفاده می‌شود؛ زیرا هر نوری با فرکانس‌ها و پرتوهای مختلف، بازتاب‌های مختلفی دارد. اصلیترین نوری که از آن در تشخیص اصالت یا جعلیت سند استفاده می‌شود، نور ماوراء بنفش است، این نور زمانی که با جوهر برخورد می‌کند بازتاب‌هایی دارد که در تشخیص تقلبی و اصلی بودن سند کمک می‌کند، همچنین این نور برای بازخوانی مطالبی که پاک شده نیز استفاده می‌شود. علت این‌که شناسنامه‌ها و اسناد دولتی را با خودنویس می‌نویسند این است که چنانچه این اسناد با مواد شیمیایی پاک شوند با استفاده از نور ماورای بنفش می‌توان آن‌ها را بازخوانی کرد. از این نور همچنین برای تشخیص نخ موجود در اسکناس و چک نیز استفاد می‌شود؛ امروزه دستگاه‌های نوری متعدد و متنوعی در بازار وجود دارد که می‌توانند شما را در شناسایی اسناد اصیل از جعلی یاری رساند.

روش شیمیایی : این روش در مقایسه با روش فیزیکی برای استفادۀ افراد عادی مشکل‌تر است. از روش‌های شیمیایی برای تجزیه جوهر‌ها، تشخیص اختلاف رنگ جوهر‌ها، ترکیب جوهر‌ها تجزیه کاغذ‌ها و تشخیص جنس کاغذهای متعدد از این روش استفاده می‌شود. آزمایش‌های شیمیایی عمدتاً برای ظهور نوشته‌هایی است که محو و پاک شده‌اند.

روش مقایسه‌ای : این روش در صورتی که شخص تشخیص دهنده سند اصیل از جعلی، از تجربه و آگاهی کافی و لازم برخوردار باشد، می‌تواند از ۲ روش قبلی کارآمد‌تر باشد، علم و تجربه ثابت کرده است که هر فردی در نگارش و تحریر دارای عادات منحصر به فرد تحریری و نگارشی است که تجلی و بروز این عادات را در نحوۀ نقطه گذاری، سرکش گذاری، دندانه گذاری، مکث، فشار و لرزش قلم، فواصل حروف و کلمات و غیره می‌توان مشاهده کرد؛ بنابراین با تشخیص عادت‌های تحریری و نگارشی منحصر به فرد اشخاص و مقایسۀ آن‌ها با اسناد و نوشته‌های مورد نظر می‌توان انتساب یا عدم انتساب نوشته وسند را به شخص مورد نظر و هم چنین اصالت یا جعلیت نوشته و سند مزبور را تعیین کرد.

در اینجا چند روش سریع برای تشخیص پاسپورت جعلی را جمع آوری کرده ایم :

۱- صفحات پاسپورت به هم دیگر چسبیده اند

۲- ترتیب صفحات درست نیست

۳- عکس به خوبی بر روی پاسپورت نچسبیده ( عکس تعویض شده)

۴- در صفحات علامت مشخصی وجود ندارد

۵- ویزگی و خصوصیات کشور مربوطه بر روی پاسپورت وجود ندارد

راه هایی که کلاه برداران سعی به دستکاری و جعل پاسپورت میکنند :

۱- دزدیدن تراشه داخل پاسپورت

۲- جایگزینی عکس پاسپورت به قصد جعل حویت

۳- حذف یا تغییر تمبر های پاسپورت

۴- تغییر اطلاعات در صفحات پاسپورت

۵- جا زدن خود در قالب صاحب پاسپورت که معمولا باید شباهت تصویری داشته باشند.

منبع : irmix.ir

همچنین ببینید

احضار روح چیست؟ + آیا احضار روح واقعیت دارد؟

احضار روح به تلاش برای ارتباط با روح مردگان گفته می‌شود که واقعیت داشتن آن مورد تردید بوده و اينگونه جلسات با توهمات فراوان آميخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.